Mamy dziś 21 września 2020 r, a to oznacza, że już możesz składać wniosek o legalizację samowoli budowlanej na nowych, uproszczonych zasadach.
Przepisy przewidujące nowelizację prawa budowlanego weszły w życie z dniem 19 września 2020 r.
Widać to m.in. po wzmożonym zainteresowaniu tematem.
Jeśli nie wiesz jak przygotować wniosek o legalizację samowoli budowlanej na uproszczonych zasadach, polecam Ci skorzystanie z gotowego wzoru.
Tymczasem dzisiaj chcę zwrócić Twoją uwagę na to co jeszcze powinieneś wiedzieć przed przygotowaniem wniosku o legalizację samowoli budowlanej na uproszczonych zasadach.
Zacznij od ekspertyzy technicznej
Nie będę w tym miejscu powtarzać, jakie są wszystkie przesłanki umożliwiające skorzystanie z abolicji w zakresie samowoli budowlanej. Odsyłam do moich poprzednich wpisów na ten temat.
Dzisiaj zajmiemy się ekspertyzą techniczną potwierdzającą, że stan techniczny obiektu budowlanego:
- nie stwarza zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi
- oraz pozwala na bezpieczne użytkowanie obiektu budowlanego zgodne z dotychczasowym lub zamierzonym sposobem użytkowania.
Przypominam, że ekspertyza ta nie jest potrzebna na etapie składania wniosku.
Dlaczego ekspertyza techniczna jest taka ważna?
Po złożeniu wniosku o legalizację samowoli budowlanej organ wyda postanowienie, w którym zobowiąże Cię do:
- złożenia ekspertyzy technicznej, w terminie minimum 60 dni od doręczenia tego postanowienia.
Jeśli nie złożysz ekspertyzy w wyznaczonym terminie nici z abolicji. Podobnie jeśli okaże się, że ekspertyza, którą zamówiłeś nie potwierdza, że Twój obiekt budowlany:
- nie stwarza zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi
- oraz pozwala na bezpieczne użytkowanie obiektu budowlanego zgodne z dotychczasowym lub zamierzonym sposobem użytkowania.
W tej sytuacji, jeśli masz wątpliwości co do stanu technicznego obiektu, ustal na czym stoisz już na początku tej drogi:)
Jak to załatwić?
Sposobów jest kilka. Jeszcze przed złożeniem wniosku o wszczęcie uproszczonego postępowania legalizacyjnego możesz, zlecić:
- oględziny obiektu,
- lub wykonanie ekspertyzy technicznej przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia budowlane.
Osobiście polecam zacząć od pierwszego sposobu. Wydasz mniej pieniędzy, jeśli okaże się, że obiekt, którym dysponujesz nie kwalifikuje się do legalizacji w trybie uproszczonym.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }